Arşiv Ocak, 2011

Kafur ağacı nedir ve faydaları nelerdir

Bitkisel olarak sağlıklı yaşama destek olan isveç şurubu içerisinde yer alan bitkilerden biri olan kafur ağacı yer almaktadır. Kafur ağacı nedir ve faydaları nelerdir sizlere bu konumuzda detaylı olarak bahsetmeye çalışacağız. İsveç şurubunun yapısında yer alan bitkilerin oldukça yararlı olmalarıyla beraber, hepsinin bir araya toplanması sağlığın daha da kuvvetlenmesi için sağlanmıştır. Kafur ağacı hakkında detaylı bilgiler elde edilebilmektedir.

kafur ağacıKafur ağacı nedir?

Kafur ağacı uzunluğu 50 metreye kadar ulaşabilmek ile beraber kışın yaprakları dökülmeyen bir ağaç türüdür. Ana yurdu uzak doğu ülkeleri olmak ile birlikte odununun su baharı kullanarak damıtılması sonucunda renksiz ve şeffaf yapıda oluşan yağı elde edilir. Kafur ağacının kokusu keskin yapıya sahip olup, acı ve yakıcı biçimde tada sahiptir.

Kafur ağacının faydaları nelerdir?

Kafur ağacı oldukça etkili uyarıcı etkiye sahiptir. Beyin, sinir, solunum ve kalp sistemlerini uyaran etkileri bulunur. Kalp sistemini uyarıcı etkisi sayesinde kan dolaşımının desteklenmesine yardım eder. Kalp yetmezliği gibi sorunlarda kullanılabilmektedir. Akciğer ve bronşit sorunlarından kurtulabilme konularında destekçi olmaktadır. Öksürüğün kesilmesine yardımcı olur. Romatizma sorunlarına oldukça yararlı etkiler oluşturur. Morarma ve burkulma gibi sorunlardan kurtulmaya yardımcı olur. Kas ağrılarının dindirilmesinde etkilidir. Ateşi dindirici etkiye sahiptir.

Kafur ağacı yukarıdaki etkileri vücut içerisinde oluşturarak aynı zamanda sağlığınızın desteklenmesine yardımcı olur. Bu sebeple düzenli olarak kullanılabilir. Yüksek tansiyon oluşturabileceğinden fazla kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Tarçının yararları

Tarçın dünyaca ünlü olan eski baharat türlerinden yalnızca biridir. Tarçının ana vatanı olarak Sri Lanka gösterilmektedir. Tarçın ağacının kabuğundan elde edilen bu baharat sağlık açısından oldukça yarar aktif madde türlerini yapısında barındırmaktadır. Antik çağ zamanlarından bu yanadır, pek çok medeniyet tarafından aktif olarak tüketilmiş, doğal ilaç grupları içerisinde kullanılmıştır. Tarçının çay olarak tüketilebileceği gibi, yemeklerin üzerine serpilmesi de mümkündür. Direk olarak tüketilebileceği de bilinmektedir. İsveç şurubu içerisindeki bitkilerden biri olan tarçının bu konumuzda yararlarından bahsedeceğiz.

Tarçının yararları:

Tarçının yukarıda yazmış olduğumuz yararları sahip olduğu etkileri arasından sadece bir kısmıdır. Bu nedenle düzenli olarak tarçın tüketmeniz oldukça yararlı etkiler getirecektir. Bitkisel isveç şurubu sağlığınızın desteklenmesinde etkilidir.

Papatya ve Papatyanın Faydaları

İsveç şurubunun bir çok derde ve rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmekte olup, içerisinde bulunan bitkilerden birtanesi de papatya bitkisidir. Papatya bir çok alanda yetişen bir bitki olmasıyla birlikte, genellikle yol kenarlarında, boş arazilerde kendiliğinden yetişen ve de hoş kokulu sarı beyaz renklerde açan bir bitki çeşididir. Alternatif tıp da bir çok rahatsızlıklar  için kullanıllan papatya, iştah açmaya, sinirleri yatıştırmaya, ağrı giderici olarak daha bir çok faydaları bulunmaktadır.

Papatyanın Faydaları:

İştahı açmaya yardımcı olur.

Sinirleri  ve gerilmeleri yatıştırıcı özelliğiyle, başta bel ve baş ağrısı olmak üzere, ağrıları gidermeye yardımcı olur.

Diş ağrısına da iltihapları kurutmada faydalıdır.

Vücuda rahatlık ve zindelik verir.

Basur ağrılarınında azalmasına yardımcı olur.

İdrar artırıcı bir özelliği de bulunmaktadır.

Ateş düşürmeye ve mikropları  öldürmeye yardımcıdır.

Mikrop öldürücü etkisi nedeniyle dişeti, ağız, boğaz ve bademcik iltihaplarında gargara olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, yaralarda ve basurda pansuman olarak kullanılırsa hem mikropları öldürür hem de yaranın iyileşmesine yardımcı olur.

Papatya bağırsak gazlarını da sökmeye yardımcı olur. Spazmı giderici ve gaz söktürücü etkileri ile özellikle gastrit ve ülserde faydalı olan papatya hem ülsere karşı koruyucu hem de iyileşmeyi hızlandırıcı etki göstermektedir.  Papatya çayı adet düzensizliğine de iyi gelmektedir.

Papatya Nasıl Kullanılır?

Papatyadan papatya çayı, papatya yağı ve boya elde edilir. Papatya çayı tahriş olmuş ciltleri temizlemek ve ferahlatmak için faydalıdır. Bu çayla göze pansuman yapılırsa gözdeki şişlikleri giderir. Papatya suyu banyo suyuna katılırsa cildi tazeler ve saçlara parlaklık verir. Papatya suyunun saç bakımı için kullanımı da yaygındır. Ayrıca, papatya suyu ile banyo yapmak hastaların iyileşmesini de hızlandırır.

Papatya yağı ağrı tedavisi için kullanılır. Özellikle çocuk ve bebeklerdeki karın ağrısında papatya yağı ısıtılıp karna masaj yapılırsa faydası görülür.

Papatya kaynatılıp buharı teneffüs edilirse nezle ve sinüzite iyi gelir. Papatya çayının faydaları arasında bağırsak gazlarını azalması da sayılabilir. Bunun için süt ile birlikte içilmelidir.

Sizlerde rahatsızlıklarınızın giderilmesine yardımcı olarak papatyayı kullanabilirsiniz. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan papatya alternatif tıpda da çok kullanılan bir bitki çeşididir.

Melekotu Kökü Nedir – Melekotu Kökü Faydaları

Bir çok rahatsızlığa ve hastalıklara yardımcı olan isveç şurubu, içerisinde barındırmış olduğu bitkilerden birtanesi de melek otu köküdür. Melekotu kökünün de bir çok rahatsızlığa iyi geldiği  bilinmektedir. İştah açmaya, krampları çözmeye, hazımsızlık gidermeye, kadın hastalıklarında yardımcı bir bitki türüdür. Şimdi sizlere meyan kökü nedir, faydaları nelerdir, yan etkileri var mıdır sorularınıza cevaplar bulabileceksiniz.

Melekotu Kökü Nedir?

Latince ismi Angelica archangelica olan gerçek melekotu Avrupa ve Asya’nın ılıman yerlerinde yetişir. Bitkinin kullanılan kısmı köküdür. Yeterli etkiye sahip olmadığından ve de kullanımı riskli olduğundan dolayı melekotu meyvası ve otunun kullanılmaması gerekir. Ayrıca Çin melekotu köküde (Angelicae sinensis radix) sağlık açısından riskli olduğundan kullanılmamalıdır. Ülkemizde yabani melekotu (Angelica sylvestris) yetişmektedir.

Zehirli benzerleri olduğundan dolayı emin olunmadan kullanılmamalıdır. Droğun gerekli koşullara uygun olduğuna emin olmak isteyenler yurt dışından temin edebilirler.

Melekotu Kökü Faydaları

• Melekotu kökü sindirim sistemi ile ilgili sorunlara karşı  rahatsızlıklarınızın giderilmesine yardımcı olur.

• İştah açmaya yardımcı olur.

• Sindirim sistemini uyararak sindirimi kolaylaştırır. Safra kesesi salgılarını artırmada etkilidir.

• Hafif kramp rahatsızlıklarınıza yardımcı olur.

• Hazımsızlığı giderme amaçlı kullanılabilir.

• Kadınlarda hormon metabolizmasında dengeleyici özelliğinden dolayı sekiz bitkinin uyumlu kompozisyonu ile üretilen  Probust adlı preparat  göğüs büyütmek amacıyla kullanılmaktadır. California Bradford Research Institute’den Prof. Dr. Robert Bradford’un ifadesine göre Probust, %82 olguda 9 ay içinde göğüslerde 7,5 santimetre büyüme sağlamıştır. Ayrıca bu ürün, regl döneminde görülen gerginliğini de önemli ölçüde azaltmıştır. Probust adlı üründe melek otu dışında oğul otu, damiana, aslan kuyruğu, testere palmiyesi, bostan otu, kara hindiba ve yam kökü gibi bitkiler bulunmaktadır.

Yan etkileri

• Kanamalı hastalıklarda, ishal, mide ve bağırsak ülseri olanlar kullanmamalıdır.

• Hamile ve emzirenler kullanmamalıdır.

Kakule ve Kakulenin Faydaları

İsveç şurubunun içerisinde bulunan bitkilerden bir taneside kakule bitkisidir. Her derde deva olan  isveç şurubu içeriğinde bulundurduğu bitkilerden bir tanesi de kalkuledir. Sizlere kakule bitkisinin ne olduğu,  faydalarını, kullanıldığı yerleri ve de nasıl kullanacağınız hakkında bilgiler vereceğiz.

Kakule Meyvesi (Fructus cardamomi): Zencefilgiller ailesinden Elettaria ve Amomum cinslerini kapsayan bitkilerin genel adıdır. Batı ve Güney Hindistan, Güneydoğu Asya’nın sıcak bölgelerinde yetişen, 4-5 m boyunda, büyük yapraklı çok yıllık bir bitki cinsidir. Özellikle Güney Hindistan’ın bataklık ormanlarında yabânî olarak yetişir. Kakulenin meyveleri 1-2 cm uzunlukta, sarımsı yeşil ve kirli beyazımsı renktedir. Tohumları mercimekşeklinde ve büyüklüğünde, kırmızımsı esmer renkte olup, keskin kokuludur. Kakule yetiştiği yere göre isim alır. Seyhan kakulesi, Malabar kakulesi, Siyam kakulesi gibi.

Kakulenin Faydaları: İştahı açar. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Ağız kokusunu giderir. Vücuda ferahlık ve rahatlık veren tadı ve kokusu ile bulantı ve kusmaya karşı da faydalıdır. Cinsel gücü arttırır..

Kakulenin Kullanıldığı Yerler: Tohumları meyvelerinin kurutulup, ayrılmasıyla elde edilir. Yemeklere özellikle de baklagillere ve balığa katılır. Muhallebi, sütlü tatlılar, hoşaflar, çay ve kahvede çeşni verici olarak kullanılır. İsveç ve Finlandiya’da unlu mamüllere de katılır. Hintliler nefesleri güzel koksun diye tohumlarını çiğnerler. Kakule tohumlari reçine, nişasta ve uçucu yağlar taşır. Hoş lezzeti ve kokusundan dolayı baharat olarak kullanılır. Ayrıca iştah açıcı, midevî ve gaz söktürücü etkilere sahiptir. Arapça ve Farsça “Hêl” olarak bilinen Kakule, ingilizcede “cardamom” olarak bilinmekte olup, çaya farklı bir aroma katmaktadır. Bergamotu andıran özel kokusundan dolayı ayrıca Kakule aromalı çaylar üretilir ki adları “Cardamom Tea” olarak geçer.

Kakule Nasıl Kullanılır? Tam olgunlaşmadan toplanan meyveleri olgunlaşması için bekletilip iyice olgunlaştıktan sonra güneşte kurutulur ve tohumları alınır. Tohumları bütün olarak yutulabileceği gibi parçalanıp kaynatılarak da içilebilir ya da baharat olarak kullanılır. Kakulenin sahip olduğu hoş kokusunun ve uçucu yağın kaybolmaması için tohumlar bütün olarak alınmalı ve kullanılacağı zaman öğütülmelidir. Hem tedavi amacıyla hem de baharat olarak kullanılabilen kakulenin, özellikle kahveye katılarak tüketimi yaygındır. Günde iki kez 1’er gram kadar yutulabilir. Kaynatılıp içilecekse, 1 lt. suya 50 gram kadar toz ekleyip kaynatılır ve günde 3 bardak içilir.

Kakuleyi her zaman rahatlıkla kullanabilirsiniz. İştahsızlık durumlarınızda ya da kilo alma gibi durumlarınız varsa, mide proplemleriniz reflü gibi propleriniz var ise, ağız kokusundan bir türlü kurtulamıyorsanız , vücudunuzda her zaman bir yorgunluk ve de halsizlik var ise,  yolculuklarda veya günlük yaşantılarınızda mide bulantılarınız veya kusmalarınız var ise , en önemli özelliği olan cinsel performanslarınızda sorunlar yaşıyorsanız kakule bitkisiniz mutlaka denemelisiniz.

Whatsapp ta Paylaş Telefon Sipariş Hattı Orjinal Mi ?