Arşiv Şubat, 2013

İsveç Şurubu içindeki Sinameki

İsveç Şurubu içerisinde binbir çeşit bitki bulunmaktadır.Bunlardan Sinameki’yi tanıyacağız ne işe yarar nerelerde kullanılır.Sinameki baklagiller ailesindendir. 100-150 cm’ye kadar boyu büyüyebilir, küçük ağaçtır çalı görünümü vardır. Ama, 7-10 m’ye kadar yükselen ağaç türleri de vardır. Sinameki türlerine göre bileşik yapraklı, çoğunlukla sarı çiçekli, baklaya benzeyen yassı, odunumsu ve sert meyveli bitkilerdir. Meyveli cinslerinin içinde, rengi kırmızımsı tatlı tohumları bulunur. Burada konumuzu en çok ilgilendiren sinameki türleri Afrika’da çeşitli bölgelerde yetişir.Bunlardan bir kaçı iskenderiye sinamekisi ya da Sivri yapraklı sinameki  ile daha çok Hindistan’da yetiştirilmesine karşın Arabistan sinamekisi veya Dar yapraklı sinameki diye adlandırılan türleridir.Dünyanın sıcak bölgelerin yetişen sinameki 400′ü aşkın tür olarak yetişmektedir.
Sinameki ülkemizde de Güney Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilir.Bazı sinameki türlerinide süs bitkisi olarak kullanmak mümkündür.
ülkemizde sinameki Mart’tan Ekim’e kadar yapraklarını toplayıp kurutulur.

Sinameki Nasıl Kullanılır? Yaprakları kaynatılıp çay gibi içilir. Sinameki çayı kabızlıkta kullanılır. Sirke ile kaynatılıp saç derisine sürülürse dökülmesini önler. Bu karışım egzama ve yaralara karşı da faydalıdır.

Sinamekiyi uzun süre kullanmak bağımlılık ve bağırsaklarda tahriş yapabilir. Ayrıca, fazla miktarda kullanmak da zararlıdır. Bağırsakların çalışmasını hızlandırdığı için ilaçların emilmesini azaltabilir, bu nedenle ilaç kullananların sinameki kullanmamaları tavsiye edilir. Zayıflamak amacıyla da kesinlikle kullanılmamalıdır. Rahim kaslarının kasılmasına ve bu nedenle düşüğe sebep olabileceğinden hamilelikte sinameki kullanılmamalıdır.

Whatsapp ta Paylaş Telefon Sipariş Hattı Orjinal Mi ?